Kövess minket

Bejelentkezés

SalátaA Schnitzer-étrend megalkotói az ősi emberi táplálkozásból olyan étkezési rendszert fejlesztettek ki, ami megfelel a civilizált ember számára is. Ez a „civilizált ősi táplálkozás” nemcsak a máig vizsgált, hanem az eddig még nem kutatott, ám a léthez és az egészséghez nélkülözhetetlen alapanyagokból áll. A kiindulópont a csírázásra képes, teljes értékű gabona és az abból készült ételek, az előcsíráztatott gabona és a hüvelyesek, a friss zöldségsaláta és a zöldsaláta, a csonthéjasok és egyes gyümölcsök.

Alapanyagok őserővel

A következő két táplálkozási forma egyaránt hasznos úgy a betegek, mint a csúcsteljesítményre képesnek tartott egészségesek számára, hiszen valamennyien hasznosíthatják az élő táplálék teljes őserejét, ugyanakkor az egészségeseknek sem kell feltétlenül lemondaniuk az élvezetekről!

Intenzív koszt
A betegségek legyőzéséhez és az elért célok megtartásához az intenzív koszt a legmegfelelőbb. Ezután fokozatosan át lehet térni a normálkosztra. Később újra be lehet iktatni az intenzív élelmezést. Annak, aki nagyon beteg, érdemes megmaradni az intenzív koszt mellett!. Teljes mértékben élő, nem hőkezelt, természetes növényi élelmiszerekből áll. Mindent tartalmaz, ami az emberi szervezetnek kell. A növényi fehérjék kombinációjából elegendő fehérjét biztosít. Fehérje-túladagolás nem lehetséges, mert már azt megelőzően telítettségérzet jelentkezik. Egészségügyi hatásai a legintenzívebbek, ezenkívül, mivel teljes értékű, szükség esetén hosszabb ideig is alkalmazható. Lényegében ez különbözteti meg az eddigi nyers táplálkozási formáktól.

Normálkoszt
Alapja az intenzív koszt, csupán néhány adalék egészíti ki, ami az egészségesek számára minden további nélkül engedélyezhető, a betegeknél azonban a tökéletesen nyers, élő táplálék legintenzívebb hatásait mérsékelheti. Ilyen adalék a teljes kiőrlésű kenyér és sütemény, a teljes őrlésű ételek, a főtt burgonya és a főtt, teljes értékű rizs.

Étlap 

A „civilizált őstáplálkozás” egy napja körülbelül a következőképpen néz ki (zárójelben a normálkoszt-kiegészítő mellékételek szerepelnek):

• A reggeli 60 g frissen őrölt búzát tartalmazó természetes müzliből, 110 g vízből, 1 teáskanál citromléből, egy reszelt almából, kevés idénygyümölcsből és néhány szem dióból készül. A hozzá való ital – amit előzetesen kell meginni, nehogy az emésztőnedvek felhíguljanak az emésztés során – tea vagy ásványvíz. (Normálkoszt esetén még teljes őrlésű kenyér vagy sütemény is fogyasztható.)
• Az ebéd és a vacsora legfontosabb alkotórésze lehet a zöldségsaláta, a zöldsaláta, a fűszeres gabonaőrlemény – pl. tormás búzadara –, az előcsíráztatott gabona vagy a mungóbab, illetve más hüvelyesek. Az ételek elkészítéséhez használjunk sokféle természetes fűszert és fűszernövényeket! (Normálkosztként délben együnk teljes értékű rizst, teljes őrlésű tésztaféléket vagy burgonyát, este pedig teljes őrlésű kenyeret vajjal, kevés sajttal vagy növényi alapanyagú krémmel!) Az ital legyen ismét tea vagy ásványvíz!Élő ételek

Fogas kérdés

A manapság leggyakoribb betegségek fő oka a helytelen táplálkozás. Éppen ezért érdemes áttérni a Schnitzer-étrendre, segítségével ugyanis megelőzhetjük, gyógyíthatjuk, vagy legalábbis enyhíthetjük a legtöbb modern kori betegséget.

Schnitzer első tapasztalatait étrendjével kapcsolatosan még 1962-ben szerezte. Megfigyelte, hogy alkalmazásának hatására a fogszuvasodások és a fogágybetegségek előfordulásának valószínűsége jelentősen csökken.

Jegyezzük meg!
Amennyiben a páciens már megbetegedett, probléma van a fogaival, az ínyével vagy a foggyökerével maximum az állkapcsa feléig, akkor az étrendje megváltoztatásával, továbbá speciális fertőtlenítő és ápolási módszerekkel megállíthatóak a káros folyamatok.

Kezdje el már a babavárás előtt a reformot!
A fog és az állkapocs rendellenességeinek kialakulása megelőzhető, ha a teherbe esés előtt mindkét szülő egy időre áttér erre a normálkosztra, és az anya a terhesség hónapjaiban tovább folytatja. Ezzel az anyagcsere-egyensúlyt veszélyeztető tényezők – pl. oxigénhiány, idegsokk, mérgezés – elkerülhetőek. Ezt a fajta étrendet érdemes folytatni a gyermek megszületése után, a szoptatás idején is.

Előnyök hosszú sora

Egészségünkre ez az ősi táplálkozásfajta azért van rendkívüli hatással, mert segítségével szervezetünk naponta többször is hozzájut a működéséhez nélkülözhetetlen bioaktív hatóanyagokhoz. Ám ezenkívül vannak más alapvető egészségtámogató szempontok is, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni! Íme:

• A méreganyagok kerülése. A mérgek megzavarják a normális anyagcsere-folyamatokat. Az akut mérgezések viszonylag ritkák, ennek ellenére a mindennapokban az ételekből, az élvezeti szerekből, a levegőből, az ivóvízből, a bőrünkön keresztül gyakorlatilag valamennyien magunkhoz veszünk kisebb-nagyobb menynyiségű mérget a környezetünkből. Az intenzív és teljes értékű normál étrend a salak-méreganyagok bevitelét csökkenti.
• Szervezetünk működési folyamatait edzi. Szervezetünk működésének egyenletességét meg kell őriznünk, különben kimerülünk, leépülünk. Ez vonatkozik az agyra és az emésztőrendszerre is. Mindkettőt „kondiban” tartja a Schnitzer-étrend.
• Kapcsolat a természettel. A szemnek szüksége van a természetes zöldre, hogy regenerálódni tudjon, a bőrnek napfény kell, hogy barnulás közben vitaminokhoz és ellenanyagokhoz jusson, az egyensúlyszervek számára fontos az egyenetlen terep, hogy edzésben maradjanak, a lélek érintetlen, természetes környezetet igényel, hogy a mesterséges világ nem természetes befolyásait, az abnormális stresszt elviselje, és visszanyerje egyensúlyát. Ezért törekedjünk az étkezés során is legtermészetesebb, nem kezelt és adalékmentes ételek bevitelére!
• Belső egyensúly. Az anyagcsere egyensúlya mellett a lelki egyensúly is fontos az egészség megőrzéséhez. Elsősorban mi magunk vagyunk felelősek megtartásáért és helyreállításáért! Ne engedjük, hogy a bennünket nap mint nap érő káros hatások megzavarják egészségünket.

Egészséges turmixok

Banános-túrós turmix
1 banánt, 2 evőkanál citromlevet, 8 dkg túrót, ˝ dl rizstejet, 4 evőkanál tejsavóport és fél almát alaposan összeturmixolunk. Reggelire vagy napközben energiaitalként fogyasszuk!

Spenótos kefirital
10 dkg zsenge spenótot, fél csokor bazsalikom levelét, 2 teáskanál citromlevet, 5 dkg joghurtot, 25 dkg kefirt, 4 evőkanál édes tejsavóport, 1 teáskanál olívaolajat, 1 csipet tengerisót és szerecsendiót alaposan összeturmixolunk. Pár spenótlevéllel vagy bazsalikommal díszítve kínáljuk például ebéd előtt.

Sütő Gyöngyi

Forrás: Ideál

2007. december 12.