Kövess minket

Bejelentkezés

Mégsem olyan egészséges a szénhidrát-szegény étrend?

KenyérA mostanában rendkívül népszerű szénhidrátban szegény és fehérjében gazdag étrendek életveszélyesek is lehetnek, egy múlt hónapban, a European Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban megjelent tanulmány állítása szerint. Étrendspecialisták arra a felfedezésre jutottak, hogy az effajta diéták hosszútávú fogyasztása magasabb halálozási arányhoz vezet, a halál oka elsősorban szív- és érrendszeri, vagy rákbetegség.

A mintegy huszonháromezer görög férfi és nő részvételével készült vizsgálat ugyanakkor azt is kimutatta, hogy a szénhidrátokat nagyobb mennyiségben fogyasztók esetében jelentősen csökkent az összesített halálozási arány. Az eredmények kapcsán az új-zélandi Dietetikusok Szövetségének elnöke, Jan Milne az nyilatkozta: akik kihagyják a szénhidrátokat az étrendjükből, fontos tápanyagok, például bizonyos B-vitamin és a vas forrástól szabadulnak meg.

„Ha az egyik szülő elhatározza, hogy szénhidrát-szegény étrendet fogyaszt, a család többi tagja néha maga is erre az étrendre kényszerül.” – mondta az elnöknő. „Ez különösen gyermekeknél veszélyes, akik jellemzően a kenyérből nyerik a szervezetüknek szükséges vasat.” – tette hozzá.

Milne elmondta: az olyan fehérjében gazdag fogyókúrák, mint az Atkins-diéta, azzal, hogy nagymennyiségű telített állati zsír, köztük szalonna, tojás és vaj fogyasztására ösztönöznek, hosszútávon veszélyesek, mert növelik a szívbetegségek kockázatát.

Robert Atkins, akinek 1972-ben Doktor Atkins táplálkozási forradalma címmel megjelent könyve hatására az egész világon szalonnát kezdtek habzsolni az emberek, 73 éves korában, 2003-ban halt meg, 3 éve tartó szívbetegségben. Ennek ellenére nem csitult a „szénhidrát-szegény” őrület: amerikai hírességek, köztük Jennifer Aniston vagy éppen Al Gore tették le voksukat a gyümölcsök és tészták elhagyása mellett, ehelyett hamburgert, steaket és sajtos omlettet fogyasztanak. Mrs. Milne azonban figyelmeztetett, sok termék, amelyet „szénhidrát-szegény” vagy „zsírszegény” címkével látnak el, hatalmas mennyiségű cukrot tartalmaz, és ez „hatalmas csalás”.

„Az étrend-őrületek nagy része azoktól a jól szituált életmód-fanatikusoktól ered, akik megengedhetik maguknak, hogy állandóan azzal foglalkozzanak, mit esznek. Azt se felejtsük el, hogy az ilyen divathóbortoknak általában az áll a hátterében, hogy valaki szeretne meggazdagodni.” – mondta Milne.

Forrás: Medipress

2008. február 20.