Kövess minket

Bejelentkezés

AllergiaNapjainkban nagyon sok úgynevezett allergiás megbetegedéssel találkozunk, hallhatunk tej-, tojás-, és állati fehérje-allergiáról. De közismert néhány túlérzékenység-betegség például a lisztérzékenység is. Olyan sok mindenre lehetünk már allergiásak, hogy nehezebb feladat megtalálni a nem allergizáló külső és belső tényezőket.

Arra nem vállalkozhatunk, hogy az összes allergiás és ahhoz hasonló túlérzékenység-betegséggel konkrétan és kimerítő részletességgel foglalkozzunk, csupán a legfontosabb elveket, és a legtipikusabb allergiát kiváltó tényezőket igyekszünk számba venni. Nem lehet általános tanácsokkal minden esetben javulást elérni, de tudnunk kell , hogy mi magunk miben tudunk segíteni saját allergiás betegségeinken.
 
A kutatások azt mutatják, hogy napjainkban az allergiás betegségek már-már hihetetlen méreteket öltenek, sokféleségük és veszélyességük komolyan aggasztja és foglalkoztatja a szakembereket. Genetikai adottságainkat, szervezetünk örökölt hajlamait nincs lehetőségünk megváltoztatni, de táplálkozásunk módját, életvezetési stílusunkat, mozgásra, pihenésre szánt időnket, öltözködésünket, munkahelyünket, egyszóval életmódunkat mi magunk határozhatjuk meg. Az allergiás betegségek kiváltó okait minden bizonnyal modern életmódunkban kell keresnünk, mert az elmúlt évszázadokra visszatekintve és ismerve eleink életét és egészségét, meg kell állapítanunk, hogy a letűnt generációk sokkal jobb egészségi állapotban voltak korunk emberénél, testileg és szellemileg is fittebb és harmonikusabb életet éltek.
 
BlökiA mai kor embere már olyan, korábban ismeretlen allergiás betegséggel küzd, mint például az állati szőr-allergia, bizonyos műszálakra, vagy egyéb textíliák kiváltotta túlérzékenység, fémekre való érzékenység, tartósítószerekre, vegyszerekre való túlzott érzékenység. Elgondolkodtató, hogy évszázadokkal ezelőtt is voltak kutyák, macskák, egerek, patkányok, tej, tojás, hús, növényi tüskék, por, atka, napsütés és még ki tudja mennyi hasonló környezeti tényező, ennek ellenére ezek a betegségek teljesen ismeretlenek voltak. Az allergiával foglalkozó tudomány és az allergiás betegséggel foglalkozó orvosok, szakemberek szerint nem a kiváltó tényezők változtak meg, hanem mi emberek lettünk kevésbé ellenállóak, és a mi védekező rendszerünk, az immunrendszerünk, egyáltalán a mi emberi szervezetünk lett az idők folyamán sokkal sérülékenyebb és sebezhetőbb.
 
Szervezetünk belső védekezése legfőképpen a vérünk összetételétől függ. Sokan nem is gondolják, hogy a bennünk keringő, mintegy 5 liter vér minősége és alkotóinak aránya meghatározza fizikai és szellemi működésünket. A vérünkben található fehérvérsejtek felelősek mindenféle vérbe került káros anyag semlegesítéséért, mintegy belső rendőrség, óvják szervezetünket a baktériumoktól, vírusoktól, de a környezetünkben található, és a vérbe bekerült káros és mérgező anyagoktól is igyekeznek megszabadítani bennünket. A falósejtek és a nyiroksejtek állapota és mennyisége vérünkben kulcsfontosságú egészségünk fenntartásához. A vérünk összetételét azonban mi magunk befolyásoljuk a legjobban, elsősorban étrendünkkel, de életmódunkkal is, például sportolással, munkával, pihenéssel töltött időnkkel, lélegzésünkkel mind-mind hatással vagyunk immunrendszerünkre.
 
A legújabb tudományos eredmények alapján bátran kijelenthetjük, hogy az allergiás betegségek túlnyomó többsége, mintegy 90%-a, megelőzhető lenne tudatos életmód változtatással, és a genetikailag gyenge immunrendszerű gyerekek és felnőttek is megerősíthetik szervezetüket , ha áttérnek egy korszerűbb táplálkozásra és életvezetésre.
 

Mégis hogyan működik ez?- kérdezheti bárki joggal.Ezt nem kéne...

 
Az úgynevezett fehérvérsejtek két nagy csoportja, a falósejtek és a nyiroksejtek felelősek a vérbe került káros és mérgező anyagok élősködők semlegesítéséért. Vannak azonban olyan külső tényezők, amelyek hatására ez a belső védekezés szinte teljesen megbénul, vagyis a szervezetünk ideig-óráig teljesen kiszolgáltatottá válik a megbetegedéssel szemben. Az allergiával foglalkozó orvosok, kutatók négy tényezőt említenek, amelyek képesek megbénítani a fehérvérsejtek működését:

  1. Nagy mennyiségű zsír a vérben.
  2. Nagy mennyiségű cukor a vérben.
  3. Az ételekben található tartósítószerek és egyéb vegyi anyagok.
  4. A stressz

A kutatók megállapították, hogy már kisebb mennyiségű zsiradék, és néhány kockacukor hatására is harmadára esik vissza a fehérvérsejtek baktériumölő képessége, de egy pohár bor is 5-6 órára blokkolja őket. Sajnos ezek a tényezők nem egyesével, hanem egyszerre, sőt halmozottan szoktak jelentkezni életünkben, mivel egyidőben fogyasztunk táplálékunkkal nagy mennyiségű zsiradékot, cukrot, tartósítószerekkel és kémiai anyagokkal terhelt ételeket, szenvedünk a stressztől, és könnyen előfordul, hogy mindemellett kávézunk, dohányzunk és alkoholt is fogyasztunk. A mozgásszegény életmód, a rossz légzés, a túlmunka, a kényelmetlen ruházat, a kevés és rossz minőségű pihenés, alvás, még tovább gyengítik védekező képességünket. Fizikumunk annyira legyengülhet rossz életvitelünk miatt, hogy a legártatlanabb és egyébként normálisan egészséges növényi élelmiszerekre is allergiásak leszünk: például eperre, málnára, őszibarackra, mákra, mazsolára, dióra és egyebekre...

Élő Zsolt