Kövess minket

Bejelentkezés

AllergiásAz allergiabetegség egy olyan jelzése szervezetünknek, egy olyan túlérzékenységi reakció, amit legtöbbször mi magunk idézünk elő táplálkozási és életmódbeli visszaéléseinkkel, helytelenségeinkkel. A korrekt és tisztességes tájékozódás azt kívánja, hogy a legfontosabb és legelfogadottabb allergiát kiváltó élelmiszereket megismerjük, és így tudatosan táplálkozhatunk gyógyulásunk érdekében.

(A dohányzás, alkohol és koffein, de a fekete tea és üdítők teljes elhagyása indokolt.) Allergiát kiváltó és elősegítő élelmiszerek:

  1. Allergia-bombaTeljes tej és tejtermékek, mindenféle zsírtartalmú tej, a házitej is, a kutatások szerint a kecsketej nem olyan erős allergén, molekulái sokkal kisebbek, mint a tehéntejé, de ez csak mennyiségi kérdés, tejre érzékenyek kerüljék.
  2. Sajtok minden fajtája, a fehér sajtoktól a legveszélyesebb, sárga érlelt sajtféleségekig, bezárólag a parmezán sajttal: óriási 70-80%-os zsírtartalmuk és magas fehérjetartalmuk miatt.
  3. Mindenfajta csokoládé: zsírtartalma, cukortartalma, és kakaótartalma miatt, de adalékanyagai miatt is, mindenfajta cukorka, töltött ostyák.
  4. Snack, chips és mindenfajta ízfokozókkal és nagy mennyiségű sóval készült nassolásra alkalmas rágcsálnivaló, sőt a földimogyoró is, előnytelen élettani tulajdonságai miatt.

Sajnos nem hallgathatjuk el, hogy a hagyományos európai táplálkozás-felfogás jelentősen kedvez az allergia kialakulásának: Húsféléken, tejtermékeken, tojáson, főzőolajokon, fehérkenyéren és zsíros-margarinos süteményeken élve nem csodálkozhatunk a kellemetlen tünetegyüttes térhódításán. A nyugat-európai médiában azonban már évek óta tendencia, hogy hangsúly kap a zsírszegény, cukorszegény, nátriumszegény és csökkentett fehérjetartalmú ételek és készítmények reklámozása, lehet vásárolni 0,2%-os joghurtokat, kefíreket, vajkrémeket is. Van viszont néhány olyan élelmiszercsoport, melyeket egészségünk megőrzése érdekében, és ízük, élvezhetőségük miatt is bátran fogyaszthatunk:Gyümölcsöket bőven

  1. Mindenféle friss, szezonális gyümölcs.
  2. Leveles zöldségek, salátafélék, gyökerek.
  3. Dió és mandulafélék mértékkel, legkevésbé ajánlott a földimogyoró.
  4. Teljes őrlésű gabona (kivéve lisztérzékenység esetén).

Ezen táplálékcsoportok összetétele ideális az egészségmegőrzés céljából, zsiradéktartalmuk, cukortartalmuk kicsi, fehérje és szénhidráttartalmuk optimális, rost és víztartalmuk magas, tehát méregtelenítenek és tisztítják a beleket. 2006-ban már kutatóorvosok és a szakemberek állítják, hogy sürgős és átfogó táplálkozási és életmódváltozás szükséges ahhoz, hogy az allergiabetegségeket vissza tudjuk szorítani!
 
Mit evett? - szól az allergológus első kérdése, növényi étrendet javaslunk mindenkinek, aki nem szeretne hosszú éveken, évtizedeken át közérzeti és egészségi problémákkal küzdeni. Családi és társadalmi szokásainkkal és hagyományainkkal ellentétben próbáljunk az eszünkkel és ne csak az étvágyunkkal asztalhoz ülni. Mozogjunk, gyalogoljunk minden nap egy jó órát , lélegezzünk mélyen, szellőztessünk, és pihenjünk éjjel eleget és boldogabbak leszünk...

Élő Zsolt