Kövess minket

Bejelentkezés

Hogyan legyünk elővigyázatosak?

Lázas gyerekMindannyian tudjuk, hogy milyen érzés lázasan, megfázva feküdni. Senkinek sem az a legnagyobb vágya, hogy az MSD orvosi könyv „láz” szócikkelyét mutassa be a gyakorlatban. „A láz, a (szájban mért) testhőmérséklet 37,8 oC fölé emelkedése, a fertőzésekre és sérülésekre adott védekezési reakció. Az emelkedett testhőmérséklet segíti a védekezési mechanizmusokat, viszonylag kis kellemetlenséget okozva a betegnek. Testhőmérséklet ingadozó: reggel 6-kor a legalacsonyabb 37,2, és délután 4-6-ig a 37,7 a legmagasabb.” A szócikkben említett „kis kellemetlenségről” persze megoszlanak a vélemények, van aki, valóban könnyen túlteszi magát rajta, és van, aki mintha a pokol kínjait élné át.

De hogyan alakul ki a láz és miért jó a szervezetünknek, hogy lázas is tud lenni?

Az agy hipotalamusznak nevezett része szabályozza a test hőmérsékletét és a láz a hipotalamusz „termosztátjának” átmeneti meghibásodása miatt jön létre. A szervezet rövidre zárva  a bőr ereit emelheti hőmérsékletét, így csökkentve a hő leadását.  Előfordulhat hidegrázás, ekkor az izomösszehúzódások termelik a hőt. A szervezet hőmérséklet-emelését célzó erőfeszítései addig tartanak, amíg a melegebb vér eljut a hipotalamuszba. Később, amikor visszaáll a termosztát a normális szintre, a hő-fölösleget a szervezet verejtékezés útján, vagy  a vér bőrön keresztül történő fokozott átáramoltatásával adja le. A csökkenő hőmérséklet következtében borzongás fordulhat elő. A lázat okozó anyagokat pirogén anyagoknak nevezzük.


Hogyan kezeljük a lázas állapotot?

KakukkfűHa megelőzni már nem sikerült, akkor még mindig bevethetünk néhány természetes módszert a láz csillapítására. Ezek az alkalmazások nem erőltetik meg testünket, nem veszik annyira igénybe, mint egy komoly antibiotikumos kezelés, így mellékhatásai sincsenek. Ugyanakkor nagyon fontos, hogyha a láz a természetes módszerek alkalmazásával nem csillapodik, akkor bizony orvoshoz kell fordulni! A láz ha 38 fok fölött van, érdemes betegünkkel hideg törzsfürdőt,  skótzuhanyt végeztetni,  majd ágyba fektetni, s végezni a következő pakolást.

Priznic pakolás
Priznic pakolásunkkal nem lenyomjuk a lázt, hanem lehúzzuk, tehát gyógyítási folyamatot  végzünk.
Elkészítéséhez kettő lepedőt, s 4 törülközőt készítsünk elő, s egy mosdótál forró, s egy mosdótál hideg vizet.
A lepedőt a hideg vízbe mártva jól kicsavarva betegünk felső testére tekerjük, válltól  derékig. 1-1 törülközőt a forró vízből kesztyűvel kicsavarjuk, s betegünk mindkét alsólábszárára csavarjuk, térdtől a talpáig.
A hideg vizes lepedőt, ha melegedet cseréljük, hasonlóan a törülközőket is ha hűlni kezdenének. Ezt folytassuk minimum fél óráig, de ha szükséges még tovább is, míg jól nem izzad.

Gyógyteák
Lázas betegünkkel több pohárnyi kakukkfű és menta teáit  itatunk, étkezés helyett pedig gyümölcs- és zöldségleveket adunk neki. Ha majd étkezik, fontos, hogy csak könnyű, igen kevés fehérjét tartalmazó ételeket  készítsünk  betegünknek hosszabb ideig.


Hogyan kezeljük a náthát?

LábfürdőHa a lázas állapoton már túljutottunk, még nem biztos, hogy náthánktól is teljesen megszabadultunk. Íme néhány természetes kezelési mód, amivel kúrálhatjuk magunkat. Nagy előnye a gyógymódoknak, hogy nem kell gyógyszerekkel terhelnünk szervezetünket.

Inhalálás
Kamilla, mályva,  kakukkfűből készült  forró tea fölé egy szűrőbe sok összevágott, jól megsózott vöröshagyma felé hajolunk, pléddel fejünket betakarjuk. Inhalálás közben 10 percenként hideg vizes ruhával arcunkat, nyakunkat áttöröljük.

Lábfürdetés
Lábunkat hasonlóan jó forró vízbe tesszük, s oda készítjük az utántöltéshez szükséges forró vizet, hogy a lábunk állandóan forró maradjon.

Gyógytea
Az inhalálásnál leírt teakeverékből egy bögrényit kiveszünk, s azt a lábfürdő közben elkortyolgatjuk. Naponta 2-3-szor érdemes csinálni, így két nap alatt meggyógyulunk.

Gargalizálás
1 nagyobb cikkely fokhagymát, ugyanannyi vöröshagymát egy pohár meleg vízbe téve jól megsózzuk, kevés olajat és mézet is teszünk hozzá, s ezzel naponta többször gargarizálunk. Kis gyermekeknek a torkát ecseteljük. (Nem kell lenyelni, azonnal megöli a baktériumokat.) Érdemes a nyakra hideg agyagpakolást tenni.

Fülfájás kezelésére
Vagy olajban sült 2 cikkely fokhagymát  45 fok alatti hőmérsékleten a fülbe helyezzük. Vagy egy almát, ugyanannyi burgonyát apróra reszelünk, s ezt tesszük ruhában hidegen a fájós fülre. Vagy 3 kanál kamilla virágot, egy kis vöröshagyma felét, 3 kanál lenmaglisztet, fél pohár forró vízzel kiturmixolunk, majd gézbe téve melegen a fülre tesszük. Vigyázzunk a meleg hőfokára, hogy elviselhető-e! Ez utóbbi gyógymódnál két csomagocskát érdemes készíteni, s kihűlés előtt lecserélni kb. 30 percig.


A legjobb módszer

Zöldségek a piaconMi más lehetne, mint a megelőzés? Hogyan kerüljük el a náthás-lázas állapotot? A legfontosabb, hogy szervezetünk egészséges, ellenálló legyen, ehhez pedig nem kell mást tennünk, csak egészségesen táplálkozni, egészségesen élni. A recept egyszerű, ám megvalósítása már annál nehezebb. Nagyon fontos a hidegebb időszakban is az idénygyümölcsök és -zöldségek nagy arányú –lehetőleg nyers – fogyasztása. A cukrozott gyümölcsbefőttek, lekvárok vitamintartalma nem fog megvédeni minket a nátha ellen… Lehetőleg kevés zsírt és állati fehérjét fogyasszunk, a zsíroknál részesítsük előnyben a növényi olajokat (oliva, kukorica), a fehérjéknél az olajos magokat (mogyoró, mandula, dió) és a kitűnő növényi fehérjeforrásokat (például a tofu és szójakészítményeket). Fehér kenyér helyett pedig a teljes kiőrlésű termékeket válasszuk.
Az egészséges táplálkozás mellett pedig természetesen sportoljunk rendszeresen, akár fitness teremben hétköznaponként este, akár kiadós hétvégi kirándulásokkal edzük testünket.

Bokor Kata

Forrás: EgészségNet

2006.11.28.