Kövess minket

Bejelentkezés

CseresznyeMegjelenik az első igazi életpezsdítő, tisztító gyümölcs, a cseresznye. Megkezdhetjük az igazi alapozást, amely egész évi egészségünkre kihat. A cseresznyekúra igazi regeneráló kúra. Napi 2-2,5 kg sem árt meg belőle. Természetesen más nem igen jöhet szóba ezeken a napokon. A hónap végefelé megjelenik a lédús, érett ún. „árpával érő körte" is, mely kellemes ízével az epe- és vesebetegeknek nyújt enyhülést.

SzamócaA bogyós gyümölcsök választéka és minősége is igen megváltozik a hónap folyamán. Megjelenik a szántóföldi szamóca is, mely értékesebb a melegágyinál, és végre nagyobb mennyiségben fogyasztható. Ha a friss gyümölcsökhöz kellő mennyiségben hozzájutunk, akkor folyadékfogyasztásunk jelentősen lecsökken, nincs szükség a napi 1-1,5 liter teára sem, elegendő a reggeli keserű tea. Ha a napi vízveszteség nagyobb, pótoljuk bátran lédús gyümölcsökkel, főleg cseresznyével, eperrel. Töményebb ételek előtt legalább fél órával mindig fogyasztani kellene elegendő mennyiségű friss gyümölcsöt. Ne tartsuk vissza gyermekeinket a gyümölcstől azzal, hogy étkezés előtt elveszi az étvágyukat! A természetes ösztön diktálja az étkezés előtti vízszükséglet kielégítését. Ha étkezés után adjuk a gyümölcsöt, akkor az nem válik hasznunkra, megerjed, tönkremegy. Így a sok pénz is, amit a gyümölcsre költöttünk, kárbavész.

A bogyós gyümölcsök élénkítik az idegrendszert, magas szervessó-tartalmukkal. Ízüket azonban a szájban kell kiélvezni, alapos rágás után csak akkor szabad lenyelni, ha már elveszítette az ízét. A cukor és só tartalom a nyálon keresztül kötődik, s jut el az idegrendszerhez. Nem szükséges emészteni, a gyomorba kerülve elvész az értéke. Az ízérzet, amit a Teremtő azért adott, hogy a táplálék által nyújtott gyönyöröket élvezhessük, csak a szájban működik, s nem is véletlenül!

Tejjel soha ne készítsünk gyümölcsturmixot. Erjedés, rothadás és bűzös széklet a következménye. Különösképpen veszélyesek a cukros tejszínhabok gyümölcssalátával. A tejszínhab cukor nélkül fölverve jöhet számításba bogyós gyümölcssel, különleges alkalmakkor. Jó az erjedésgátló fahéj vagy vanília is ehhez a keverékhez.

CukorborsóJúniusban jelenik meg a fiatal zöldbab és zöldborsó (cukorborsó) is. Párolva adható kenyérhez és kásához. Magában fogyasztva megterhelő! Adjunk hozzá mindig zöldsalátát is vagy sárgarépát.

A friss kel a legjobb késő tavaszi, nyár eleji saláta-alapanyag. A tökfélék is megjelennek, kaporral, nyers salátaként jól hasznosíthatók. A sárgarépa, karalábé, kel, zöldsalátta, retek, reteklevél, sárgarépalevél, kiegészítve friss gyógynövény-levelekkel, kellemes esti saláta a köles- vagy hajdinakásához, amit hidegen sajtolt olajjal, őrölt édesnemes paprikával ízesíthetünk.

Ha melegebbre fordul az idő, süthetünk gyömbéres kenyeret is, de árpakása is készíthető. Az árpának hűtő hatása van, míg a zab melegít. A két gabonafélét ne keverjük össze!

Ferencsik István

2007.07.06.

Forrás: Vegetáriánus Hírlevél (az Egészség-vár Alapítvány hírlevele), 9. szám, 1996. június