Kövess minket

Bejelentkezés

PadlizsánAvagy a padlizsán

A törökparadicsom őse Délkelet-Ázsiából és Afrika trópusi vidékeiről származik. E vadon élő faj hajtásain igen nagy tövisek voltak. Ebből nemesedett Dél-Ázsiában a ma ismeretes tövistelen törökparadicsom. A Földközi-tenger térségében, főként a Balkánon már a XVII. század óta termesztették.

Alakja fajtától függően más és más. Többnyire azonban oválisak, enyhén hajlott vastag „bunkók". A kisebbek körte vagy alma formájúak, máskor pedig uborkára emlékeztetnek. Kocsányrészénél kis levélke is található. A héj teljesen sima, sárgás, lila, kékeslila, sőt a legtöbb fajta fekete. Vágásfelülete fehér vagy sárgásfehér. A törökparadicsomnak nincs agresszív íze. Sütése során érezhető sajátos illata. Egynyári növény, melegigényes, és jól előkészített talajra tart igényt, mint pl. a paradicsom. Ültetni fagyok után, tavasszal ajánlatos, ültethető magról is, de eredményesebb palántáról. A bokra 60-80 cm-re is megnő, elágazó, száraznak látszó ágain vannak a hosszúkás levelei.

A termés, számos termőlevélből, több szintben egymás felett fejlődik ki. A termés kb. 45-50 napos korában a legjobb. Ha a megfelelő nagyságát elérte, és a külső héjának csillogó fénye van, akkor friss, érett. Ilyenkor a termés ujjnyomásra enged. Apró magvacskái fehérek, puhák, tejszerűek. Vigyázzunk, mert a nem teljesen érett termés mérgező vegyületet, solanint tartalmaz. Ilyenkor tartsuk néhány napig szobahőmérsékleten. Azt a törökparadicsomot, amely elvesztette csillogó fényét vagy későn szedték le, vagy hosszan tárolták. Ilyenkor magjai erőteljesebben fejlettek, barnásak, húsa szívós, íze kesernyés, élvezeti értéke kisebb.

Padlizsános ételAzokban az országokban, ahol e termény honos, sokszor hús helyett fogyasztják. Igen népszerű rántva, sütve. De elkészíthető roston, töltve, mártással töltelékként. A balkáni népek az elkészítés során erőteljesen ízesítik és fűszerezik. Súlya fajtától függően különböző, jelentős vitamin- (C, B1, B2) és ásványianyag- (mész, vas) tartalma mellett csekély szénhidrát található benne. A törökparadicsom akár egy hétig is eltartható. Ha nem túl érett, akkor könnyen szállítható. Elsődlegesen a legnagyobb termőhelyeiről Hátsó-Indiából, Közép-Amerikából, a Kanári szigetekről, Egyiptomból és Afrikából jön. Európában szinte minden melegebb éghajlatú országban megtalálható.

Padlizsános receptek

Padlizsánfőzelék
Az arasznyi és nem túl vastag, friss törökparadicsomot megmossuk, hámozatlanul ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, míg a paprikát kicsumázva vékonyabb csíkokra szeleteljük. A paradicsomot meghámozzuk és négy darabra vágjuk. Előkészítjük a vágott petrezselymet, etngerisót, Cayenne-borsot, Graham-lisztet, olívaolajat. A felszeletelt törökparadicsomot megsózzuk, lisztbe mártjuk és egy kevés forró olajban mindkét oldalát szép pirosra sütjük, majd félretesszük. Ugyanebben a zsiradékban a paprikát, paradicsomot sózva, borsozva, fedő alatt kb. 15 percig pároljuk. Majd minderre rátesszük a megsült törökparadicsom-szeletkéket, petrezselyemzölddel gazdagon megszórjuk, lazán összeforgatjuk és forrón tálaljuk.

Provánszi törökparadicsom
A friss törökparadicsomot meghámozva ujjnyi vastagra szeleteljük. Vágásfelületét tengerisóval meghintjük, később citromlevet csöpögtetünk rá és felhasználásig félretesszük. Bazsalikomot és kakukkfüvet futtassunk meg egy kis olajon, készítsünk elő reszelt fokhagymát, paradicsompürét, olajat, lisztet, tengerisót. Nyeles edényben egy kis olajat hevítünk, beleöntjük a paradicsompürét, és erős tűz felett egy kissé átpirítjuk. Eközben sózzuk, borsozzuk és egy kevés fokhagymapéppel kellemes ízűvé tesszük. Felengedjük a fűszeres olajjal, majd gyakori kevergetés mellett mártássűrűségűre forraljuk be. A törökparadicsom szeleteket teljeskiőrlésű lisztbe mártva, egy kevés zsiradékban szép pirosra sütjük, a fűszeres mártással fogyasztjuk.

Padlizsános ételTörökparadicsomos joghurt
A megmosott, nem túl nagy törökparadicsomot sütőben, többször megforgatva, héjában megsütjük. Kivesszük, meghámozzuk, összevágjuk, és egy kevés olajon, erős tűz felett, fűszerezve átpirítjuk. Közben fokhagymapépet készítünk. A tűzről levett törökparadicsomot egy kissé kihűtjük, majd turmixgépben teljesen pépesre dolgozzuk, fokhagymával ízesítjük. A gépből kivéve szórjuk meg finomra vágott metélőhagymával és keverjük össze joghurttal. Lehűtve tálaljuk.

Rakott padlizsán
A kisebb, uborka vastagságú padlizsánt meghámozzuk, megmossuk és ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. Ugyanígy előkészítjük a hámozott paradicsomot, s mindezeket felhasználásig félretesszük. Előkészítünk finomra vágott vöröshagymát és kaprot, fokhagymapépet, tengerisót, tejfölt, morzsát. Közben párolt rizst készítünk. A padlizsánt sózzuk, borsozzuk, egy kevés olajban szép pirosra sütjük, felhasználásig rácsra tesszük. Ekkor a hagymát aranysárgára pirítjuk, hozzátesszük az előáztatott szójagranulátumot, fűszerezzük és gyorsan erősen lepirítjuk. A tűzről levéve tesszük bele a fokhagymapépet. A tepsit kiolajozzuk, meghintjük morzsával és az aljára egy réteg sült padlizsánt teszünk. Erre egy vékony réteg rizs kerül, melyen egyenletesen elosztjuk a korábban félretett fűszeres szóját. Végül befedjük a paradicsomszeletkékkel és a még megmaradt sült padlizsánnal. Megöntözzük tejföllel, meghintjük kaporral, s végül sütőben készre sütjük.

Forrás: Vegetáriánus Hírlevél (az Egészség-vár Alapítvány lapja) 15-16-17. szám, 1997. február 

2007.09.06.