Kövess minket

Bejelentkezés

húsevő növényA globális felmelegedés (klímaváltozás, a termőterületek elsivatagosodása) az üvegházhatású gázok nagymérvű légköri megjelenésére vezethető vissza. Ezek a gázok visszaverik a Földről távozó infravörös sugárzást, és tovább melegítik a légkört, így bolygónkon növekszik az átlaghőmérséklet. Az üvegházhatású gázok (szén-dioxid, metán, nitrogén-oxidok) sokáig megmaradnak a légkörben. A metán 8-12 évig, a nitrogén-dioxid 120 évig, a szén-dioxid csak 200 év elteltével ürül ki spontán módon a légkörből. Az ENSz Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által közzétett jelentés szerint az állattartó ágazatnak nagyobb a szén-dioxid kibocsátó képessége mint a közlekedésnek! Ez azt jelenti, hogy minél kevesebb húst fogyasztunk, annál jobban segítjük bolygónk katasztrofális állapotának további romlását.

A hústermelés során nagy mennyiségben keletkezik metán és nitrogén-dioxid is. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az állattenyésztés során a talaj és az élővizek szennyeződhetnek.
A sokféle betegség megelőzésére és kezelésére gyógyszerek adagolása szükséges. Ezek maradékai már több országban bekerültek az ívóvízbe is. Sok helyen növekedési hormont is adnak az állatoknak, amely szintén bejuthat az emberi szervezetbe is. Sokszor nem is tudjuk, mitől betegszünk meg!

Felmérések szerint egy kilogramm marhahús előállításához átlagban 10.000 liter vízre van szükség. Egy kilo burgonya termesztéséhez csak 35 liter szükséges. Egy kilo gabona termesztéséhez kb. 1.000 liter víz elegendő. A haszonállatok etetéséhez megtermelt növények területét is fel lehetne szabadítani a növénytermesztés számára (így mérsékelni lehetne az emberiség egyre inkább fokozodó élelmiszerhiányát).

A fenti adatok alapján megállapítható, hogy ökológiai szempontból is hasznos az átállás a növényi táplálékokra. Egyre többekben tudatosulnia kell ennek a ténynek is! Ehhez elhatározás és tudatos döntés szükséges. Ha sok ember csökkenti húsfogyasztását, annak hatása azonnal érzékelhető lenne a légkörben, míg pl. az alternatív üzemanyagokra történő átállás hosszabb időbe telik.
Ha megértjük az életmód-változtatás fontosságát egészségünkre és környezetünkre nézve, könnyebb lehet a döntést meghozni.

(Rövidített, szerkesztett változat.)

Forrás: www.globalisfelmelegedes.hu