Kövess minket

Bejelentkezés

A XXI. század emberének táplálkozására jellemzőek, az ún. "időhiány" miatt fogyasztott félkész és kész-ételek, valamint a gyorséttermek, utcai árusok által kínált (ízben ugyan kiváló, ám élettani hatásában annál kevésbé hasznos) ételek. Jutalmazásképpen, de élvezeti szerként is, sokat fogyaszt belőlük. Mivel ezekből teljesen hiányoznak az élettani szempontból életfontosságú összetevők, ezért kialakul a testsúlynövekedés (elhízás) melletti hiánytáplálkozás.

A modern ember kövéren éhezik! Sejtjei fuldokolnak a feldolgozhatatlan és eltávolítatlan méreg-anyagoktól, ezért éhesek. Miután ezt a táplálkozási módot csak tetézi a mértéktelen édesség és természetellenes (alkoholos és "üdítő") italok fogyasztásával, kénytelen ellensúlyozni a hatásukat az államilag engedélyezett, ám igen káros drogokkal, a kávéval, teával, cigarettával. Így ma már egyre fiatalabb korban emésztési zavarokkal küzdenek az emberek.
Étkezés utáni felfújódás, gyomor-, bélgörcsök, székrekedés és hasmenés (akár együtt is!), álmatlanság és sok egyéb olyan tünet jelentkezik, amelyeket a hibás táplálkozás következtében fellépett emésztőszervi betegségeknek neveznek.

Gondolkozzunk analógiásan! A táplálék bevitele nem csak fizikai, hanem lelki és mentális szinten is fontos.
Vajon a mai kor embere elegendő figyelmet szentel az étkezés külsőségeinek biztosítására? Étkezés közben a teljes figyelmét az elfogyasztott ételre összpontosítja? Átérzi azt, hogy miért fontos a számára az evés? Nos, valószínűleg valamennyien tudjuk a helyes választ, de hányan teszünk is ezért? Általában csak akkor, amikor már betegnek érezzük magunkat, bár sokan ilyenkor is csak bosszantó hibának vélik a betegségek jeleit. Pedig ezek egyértelműek. A gyomorpanaszok azt jelzik, hogy az illetőnek „valamit nem vett be a gyomra." A vékonybél panaszok analógiásan a tudatos lelki és szellemi beépítés körüli problémákra utalnak, míg a vastagbélé a tudatalatti befogadás körül felborult egyensúlyt jelentik.
Immunrendszerünk 70-75%-a az emésztőrendszerrel függ össze. Az immunrendszer gyengülése, analógiásan a nem kellőképpen megélt életörömmel. Ilyenkor februárban minden jellemző ránk, csak az életöröm megélése nem! Így azután a kétirányú támadás hatása az emésztés felborulásához vezet, amitől már csak egy lépés a por- és étel allergia.
---
A csicsóka kevéssé ismert a magyar konyhában, pedig természetes vércukorszint szabályozó!
Nyersen a legjobb, főleg salátákban, de önmagában „rágcsának" is kitűnő, akárcsak a sárgarépa, vagy a karalábé.
A napraforgófélék családjának tagjaként, a magassága elérheti a 2 métert is, de a föld alatti, zegzugosan elágazó gumóját használják élelmiszerként. Egy poliszacharid, az inulin adja meg gyógyértékét, ami egyben a fruktózgyártás alapanyaga is. Rendszeres fogyasztása, akárcsak az előzőleg említett valamennyi zöldségféle, kedvezően befolyásolja a szervezet sav-lúg egyensúlyát és a vércukorszintet.
---
Fogyasszunk nyers alapanyagokból készített salátákat az emésztőrendszer javítására, a vitaminok és ásványi anyagok pótlására, méregtelenítésre egész február hónapban rendszeresen.
Ahogy a piaci lehetőségeknél kiderült, a beszerezhető zöldségekből szinte végtelenül nagy a variációk lehetősége, még ilyenkor télen is. Alapnak érdemes a rendkívül értékes C-vitamin forrást, a fehér és a vöröskáposztát használni. Mindkettőből vágjunk, vagy reszeljünk bőségesen, majd tegyünk hozzá kígyóuborkát, vöröshagymát, fekete retket, sárgarépát, kínai kelt, karóretket. Ne felejtsünk a legvégén nyers céklát szeletelni vagy reszelni bele, ami nem csak igen finom ízt ad, hanem szemet gyönyörködtető színhatást is. Általában 5-8 féle zöldség bőven elegendő lesz. Egyszerre csak annyit készítsünk, amit vagy egy evésre elfogyasztunk vagy legalábbis 6-8órán belül, mert az oxidációs folyamatok következtében olyan termékek keletkeznek, amelyek károsan hatnak az emésztésre.

A salátákhoz készítsünk önteteket. Ezek alapját mindig valamilyen telítetlen zsírsavakat tartalmazó olaj legyen, pl. háromnegyed részben olíva, a többi, pedig kukorica-, búzacsíra-, len-, tökmag-, ligetszépe- vagy szezámolaj. Ezek természetes omega-3 és omega-6 tartalmú zsírsavak, és jótékony hatással vannak a sejtmembránok, így az érfalak felépítésére. Tehetünk hozzá ízesítésre frissen facsart citromlevet, áttört fokhagymát és 4-5 olyan fűszert, amit kedvelünk. Az öntetek kombinációinak csak a saját kreativitásunk szab csak határt.
Lehetőleg ne használjunk eceteket, mert azokat az ízlelőbimbók a szájban savként érzékelik és leállítják a gyomorsavtermelést. Így azután a gyomorban nem lesz elegendő sósavas pepszin a fehérjék emésztésére (mivel az ecetsav ezt a feladatot nem tudja ellátni), így rothadás, majd a szénhidrátok elégtelen emésztése miatt alkoholos erjedés következik be. Ezek a folyamatok vezetnek azután az emésztőrendszer felborulásához.

Nagy Péter
egészségügyi tanácsadó
http://tanacsok.atw.hu